کروم سخت :

کروم سخت چیست و به چه منظوری صورت میگیرد ؟

کروم سخت مایعی است که برای صاف و صیقلی کردن قطعات و قالب ها و غلطک های طرح به کار میرود  ، اصلاح ابکاری با کروم سخت باعث میشود تا قالب ها از خوردگی زنگ زدگی و به طور خرابی قالب های جلوگیری شود . کروم سخت  ماده ایست که دارای مقاومت بالا در مقابل سایش به دلیل اصطکاک پایین و دارا بودن درجه سختی بالا می باشد . ابکاری با کروم سخت امروزه یکی از اساسی ترین فرایند های امپاس می باشد به زیباییی ماندگاری قالب های حک شده بروری مواد کمک بسیاری میکند .

خواص ابکاری با  کروم سخت :

در خصوص شرح بیشتر مزایای ابکاری با کروم میتوان به دوم ورد اساسی اشاره کرد مقاوومت در بابر سایش و خوردگی  و زیبایی در ادامه به شرح کامل تر اینها میپردازیم :

مقاومت بسیار بالای کروم در برابر حرارت و اصطکاک باعث شده تا تقریبا تمامی قطعات صنعتی از این ماده برای افزایش طول عمر خود استفاده کنند .

از دیگر مزایای کروم سخت میتوان به

مقاومت بالا در برابر خشکی

مقاومت در برابر اصطکاک تحت فشار

مقاومت در برابر اصطکاک دوران و چرخش

عملیات فرساینده یا اصطلاحا سایشی

و فرایند های سایشی با حرارت

اشاره کرد .

به طور میانگین یتوان گفت هر قطعه ، قالب و یا غلطکی که با کروم سخت ابکاری شود به دلیل خواص بالای این ماده عمر مفید ان تا 10 برابر افزایش می یابد .

اما خواص زیبایی کروم :

امروز زیبایی ظاهری حتی در صنعت به موضوعی بسیار مهم تبدیل شده . ظاهر شفاف و صیقلی کروم که باعث درخشندگی هر چه بیشتر یک قطعه میشود محبوبیت ان را در بی تمامی تولید کنندگان قطعات ه علاوه بر کیفیت به دنبال زیبایی نیز هستند را به طرز چشم گیری افزایش داده است .