حکاکی غلطک و امباس :

امباس به اصطلاح به عمل نگاره انداختن و یابریدن به صورت خاص یک ماده در اثر فشار و یا دمای بالا گفته میشود .این ماده می تواند هرچیزی باشد مانند سنگ شیشه چوب ، فلز .در امپاس مهم ترین فرایند ، فرایند حکاکی می باشد .

باتوجه به هریک از مواد نامبرده فرایند حکاکی متفاوت و با دستگاه های متقاوت در ابعاد متفاوت انجام خواهد شد.

غلطک های امپاس :

غلطک مه ابزاری گفته میشود که در هنگام امپاس برش ها نگاه ها و الگو های مد نظر مارا روی بدنه خود حک میکند و انرا در بروی ماده مورد نظر ا حک میکند . برای هر طرح و برش ما نیاز به غلطک ها داریم . این غلطک های امکان پیاده سازی هر نوع نگاره و برشی را در ابعاد های مد نظر و دلخواه های ما فراهم میسازد . این غلطک ها در امکان  حک برروی انواع  ماده مثل سنگ چوب و یا فلزات را دارند .

امکان فراهم کردن حکاکی با غلطک های مخصوص مواد :

فرایند امپاس میتواند برای همه مواد صورت گیرد ، اما هریک از این مواد دارای فرایند های مخصوص و دستگاه های مخصوص و همینطور های غلطک های خاص خود می باشند .این مواد میتواند حکاکی روی پارچه ، چرم ، فلزاتی از قبیل الومینیوم . تمامی فلزات ابکاری شده ، انواع چوب ها و ام دی اف ها باشد .

برای حکاکی روی غلطک از دستگاه های حکاکی لیزی استفاده میشود . در این روش انواع دستگاه های لیزری وجود دارد که تا ابعاد مختلف امکان حک روی این غلطک ها از نوع فلز را فراهم میکند . دراین نوع از حکاکی که به صررت لیزی انجام میشد امکان حک در ابعاد مختلفی را میتوان انجام داد .

در این حکاکی بعد از انجام حکاکی روی غلطک نوبت به پاشش رنگ میشود . بعضی از انوا ع دستگاه ها امکان پاشش رنگ و خشک کردن ان در جهات مختلف وجود داد .

کروم سخت :

کروم  سخت چیست و به چه منظوری صورت میگیرد ؟

کروم سخت مایعی است که برای صاف و صیقلی کردن قطعات و قالب ها و غلطک های طرح به کار میرود  ، اصلاح ابکاری با کروم سخت باعث میشود تا قالب ها از خوردگی زنگ زدگی و به طور خرابی قالب های جلوگیری شود . کروم سخت  ماده ایست که دارای مقاومت بالا در مقابل سایش به دلیل اصطکاک پایین و دارا بودن درجه سختی بالا می باشد . ابکاری با کروم سخت امروزه یکی از اساسی ترین فرایند های امپاس می باشد به زیباییی ماندگاری قالب های حک شده بروری مواد کمک بسیاری میکند .

خواص ابکاری با  کروم سخت :

در خصوص شرح بیشتر مزایای ابکاری با کروم میتوان به دوم ورد اساسی اشاره کرد مقاوومت در بابر سایش و خوردگی  و زیبایی در ادامه به شرح کامل تر اینها میپردازیم :

مقاومت بسیار بالای کروم در برابر حرارت و اصطکاک باعث شده تا تقریبا تمامی قطعات صنعتی از این ماده برای افزایش طول عمر خود استفاده کنند .

از دیگر مزایای کروم سخت میتوان به

مقاومت بالا در برابر خشکی

مقاومت در برابر اصطکاک تحت فشار

مقاومت در برابر اصطکاک دوران و چرخش

عملیات فرساینده یا اصطلاحا سایشی

و فرایند های سایشی با حرارت

اشاره کرد .

به طور میانگین یتوان گفت هر قطعه ، قالب و یا غلطکی که با کروم سخت ابکاری شود به دلیل خواص بالای این ماده عمر مفید ان تا 10 برابر افزایش می یابد .

اما خواص زیبایی کروم :

امروز زیبایی ظاهری حتی در صنعت به موضوعی بسیار مهم تبدیل شده . ظاهر شفاف و صیقلی کروم که باعث درخشندگی هر چه بیشتر یک قطعه میشود محبوبیت ان را در بی تمامی تولید کنندگان قطعات ه علاوه بر کیفیت به دنبال زیبایی نیز هستند را به طرز چشم گیری افزایش داده است .